V případě, že se Vám tento newsletter nezobrazuje správně, otevřete si prosím online verzi.

ODBORNÉ VZDĚLÁVÁNÍ V EVROPĚ
Novinky a inspirace pro každého, kdo se zajímá o odborné vzdělávání

Prosinec 2021

Některá povolání budou vlivem pandemie více postižena ztrátou zaměstnání. Pracovní místa, která je možné vykonávat na dálku, v nestabilních časech chrání pracovníky před ztrátou zaměstnání a příjmu a umožňují domácnostem přečkat krize a zmírnit jejich dopad. To, že silný národní systém dovedností může přispět k odolnějšímu trhu práce v dobách krize, ukazuje výzkum Cedefopu.

Jak se připravit pro budoucí trh práce? Změnám se nevyhneme, a tak nezbývá než si osvojit dovednosti budoucnosti, které nám zajistí, že se s neustále zrychlujícími změnami zvládneme vyrovnat. Pomoci může budování univerzálnějších, měkkých dovedností.

Připomeňte si požadavky zaměstnavatelů na absolventy škol, na kterých se shodli účastníci semináře Nové kompetence ve vzdělávání, průmysl 4.0., digitalizace a automatizace 23. září 2020 v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, ČVUT v Praze (CIIRK).

Podívejte se na video projektu Evropská agenda pro vzdělávání dospělých (EAAL), kde se dozvíte, co jsou základní dovednosti dospělých a jak přistoupit k jejich rozvoji.

Přehrát video

Odborné vzdělávání má ve Slovinsku silnou tradici i působivé výsledky. Účast na odborném vzdělávání na vyšší sekundární úrovni je s 70,8 % dokonce nejvyšší v celé EU. Na specifika zdejšího odborného vzdělávání a přípravy se zaměřují publikace, které vydal Cedefop v souvislosti se slovinským předsednictvím Rady Evropské unie.

Přečíst článek

Nový termín je 12. prosince. Všechny potřebné informace najdete na webu Cedefopu.

Přečíst článek

Novinky z evropských sítí a aktivit EuropassEvropský rámec kvalifikacíReferNet a EQAVET posíláme formou newsletteru zájemcům, kteří se doposud k odběru novinek přihlásili na webech uvedených sítí, kolegům v NPI, spolupracovníkům i účastníkům našich akcí.