V případě, že se Vám tento newsletter nezobrazuje správně, otevřete si prosím online verzi.

ODBORNÉ VZDĚLÁVÁNÍ V EVROPĚ
Novinky a inspirace pro každého, kdo se zajímá o odborné vzdělávání

Květen 2021

Pandemie covidu-19, digitalizace, klimatické změny, globalizace... Evropské země čelí mnoha výzvám, které s sebou přinášejí změny. Na co je třeba se zaměřit, aby lidé obstáli v nejistých dobách? Evropská unie a její členské státy přicházejí s opatřeními s cílem výrazněji podpořit zaměstnatelnost všech lidí v Evropě a poskytnout jim příležitosti k prohlubování a získávání nových dovedností. Jejich přehled přináší stručná zpráva Cedefopu.

Mezi v současnosti nejvíce poptávané dovednosti patří podle Světového ekonomického fóra flexibilita a umění přizpůsobit se změnám, ochota učit se nové věci, self-management a práce v týmu. Mezi nejrychleji rostoucí dovednosti patří také digitální dovednosti a vnímání souvislostí.

Po založení profilu Europassu lze zdarma využívat širokou škálu služeb, které Vám pomohou prezentovat Vaše dovednosti a hledat práci nebo studium po celé Evropě. Můžete si například sestavovat a ukládat životopisy a motivační dopisy v různých podobách a sestavit celé portfolio o svých dovednostech. Jak na to?

Digitální dovednosti se v poslední době staly nezbytným předpokladem pro práci i samotnou komunikaci a jejich význam dále poroste. Které další dovednosti jsou pro práci na dálku potřeba a jak je efektivně získávat?

Přečíst článek

Proč věnovat pozornost rozvíjení systémů dovedností? Dobře fungující systémy dovedností jsou jedním z předpokladů pro dosažení lepší úrovně genderové rovnosti v evropských zemích. To ukazuje srovnávací analýza dvou indexů – Evropského indexu dovedností a Indexu genderové rovnosti.

Podívejte se na návrhy pracovních skupin z odborného panelu k podnikavosti, který se konal v březnu 2021. 

Přečíst článek

Bulharská iniciativa SEE THE JOBS! podporuje profesní poradenství určené mladým lidem. Umožňuje jim virtuálně potkat představitele různých profesí a seznámit se s jejich prací.

Přečíst článek

Novinky z evropských sítí a aktivit EuropassEvropský rámec kvalifikacíReferNet a EQAVET posíláme formou newsletteru zájemcům, kteří se doposud k odběru novinek přihlásili na webech uvedených sítí, kolegům v NPI, spolupracovníkům i účastníkům našich akcí. 

Ilustrace: Icons 8 from Ouch!  

facebook
youtube